4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Powietrze » Skoki spadochronowe » AAD

AAD

Automatic activation device to skrót dobrze znany większości skoczków spadochronowych. Oznacza on automat, który aktywuje spadochron zapasowy w sytuacji przekroczenia bezpiecznej prędkości opadania na wyznaczonej przez producenta automatu wysokości. Wysokość ta waha się pomiędzy 225 a 330 metrów w zależności od typu automatu i niewątpliwie jest to wysokość bardzo mała dla skoczka.

Automaty od kilkunastu lat pilnują życia skoczków na całym świecie i od kilku lat czuwają nad wybrańcami w naszym kraju. Ci wybrańcy to ludzie, którzy chcą wydać około 1000 $ na swoje zdrowie, bądź studentów, którzy poznają tajniki spadochroniarstwa w poważnych ośrodkach inwestujących w bezpieczeństwo.

Od ponad roku trwa akcja zainicjowana przez młodych instruktorów spadochronowych mająca doprowadzić do konieczności stosowania automatów podczas szkolenia skoczków. Ci, którzy skaczą po raz pierwszy, lub mają bardzo mało skoków na swoim koncie najczęściej działają w powietrzu w olbrzymim stresie, mogącym wpłynąć na ich reakcje i doprowadzić do fatalnej w skutkach pomyłki. Oczywiście od razu nasuwa się pytanie dlaczego nie zabezpieczyć wszystkich skoczków, zarówno tych mniej jak i tych bardziej doświadczonych. Osobiście należę w tej materii do radykałów i wprowadziłbym zakaz wykonywania jakichkolwiek skoków bez automatu, jednak najważniejsze dla mnie jest zdrowie osób, które są najmniej świadome zagrożeń płynących z nieprawidłowo wykonanego skoku. Tak więc, ci którzy koniecznie powinni być zabezpieczeni wszystkim dostępnymi środkami są skoczkowie tandemowi i studenci kursów spadochronowych. Tu nie może być odstępstw od zasady maksymalizacji bezpieczeństwa.

Automat w żaden sposób nie krępuje działania skoczka, nie przeszkadza mu w niczym, po prostu czuwa, wyczekując momentu, w którym coś poszło nie tak i skoczek z prędkością zagrażającą jego życiu spada nisko nad ziemią. Około cztery sekundy przed zderzeniem z ziemią automat uruchomi spadochron zapasowy co jeszcze wystarczy aby skoczek bezpiecznie lądował.

Nie ma chyba żadnego zabezpieczenia, które w takim stopniu co AAD podnosi bezpieczeństwo. Ani ABS, czy poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa nie są tak oczywistym skokiem jakościowym co AAD.

Dlatego jeśli kiedykolwiek ktoś z Was, lub Wasi znajomi będą rozpoczynać przygodę ze skokami, pamiętajcie o tym aby dowiedzieć się, czy szkolenie będzie przebiegać na spadochronach zabezpieczonych automatem AAD.

"Iwan" Grzegorz Kucharczyk - pilot tandemowy, instruktor AFF
Zdjęcia - Leszek "Wąsiu" Potępa

Więcej informacji:
www.tandemy.pl

Spadochroniarstwo

Gdzie uprawiać:

  • ! Geronimo - wyprawy w nieznane - Organizujemy imprezy ekstremalne, wyjazdy firmowe, wyprawy w najdalsze zakątki świata i najbardziej zakręcone pomysły.
  • Atmosfera - Całoroczna baza spadochronowa w Hiszpanii.
  • SkyLuma.pl - Skoki spadochronowe w tandemie z instruktorem. Szkolenia AFF. Gdańsk, Trójmiasto, woj. pomorskie
  • BSA - Imprezy integracyjne, paintball, parasailing na lądzie, wyprawy rowerowo-kajakowe, wyprawy GPS
  • Open Event - Zorganizujemy dla Twojej firmy szkolenie, konferencje, spotkanie, piknik, event, w dowolnym miejscu w kraju i na świecie. Zapewniamy indywidualne podejście doradztwo, pomoc w urzeczywistnieniu Twoich wizji i kompleksową realizacje założonego celu.


Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna